Alarm GSM jak wybrać i skonfigurować

Wysłane przez: Robert W: Podkategoria 1 Na: Komentarz: 0 Hit: 690

Alarmy bezprzewodowe z wbudowanym modułem GSM.

Alarmy bezprzewodowe GSM służą do ochrony różnego rodzaju obiektów. Podstawową ich cechą jest wbudowany moduł GSM. Dzięki czemu w bardzo szybki sposób zostaniemy powiadomieni o zdarzeniu za pomocą wiadomości SMS i/lub rozmowy telefonicznej.

W związku na zastosowany rodzaju modułu GSM alarmy dzielimy na:

 • 2G – najczęściej wykorzystywany moduł GSM w alarmach. Zapewnia podstawowe funkcje jak wysyłanie wiadomości SMS i rozmowy telefoniczne. Wszystkie modele alarmów Satlink są kompatybilne z siecią GSM 2G. Centralki wyposażone w taki moduł są najtańsze, podstawowy zestaw alarmowy można kupić już poniżej 200zł.
 • 3G – alarmy z modułem 3G należy stosować tam gdzie nie ma dostępu do sieci 2G. Np w krajach gdzie nie ma sieci 2G. Alarm wyposażony w moduł 3G to np.: SL-103 3G. Ceny zestawów alarmowych z modułem 3G zaczynają się od 450zł.
 • 4G – alarmy z modułem 4G to najnowsze wersje alarmów. Podstawową zaletą alarmów z modułem 4G jest możliwość szybkiej transmisji danych i transmisji przez internet. Dzięki czemu możemy do systemu alarmowego podłączyć kamerę WIFI i mieć bezpośredni podgląd obiektu. Jednak podstawowy system alarmowy jest dosyć drogi. Np cena modelu SL-W30 950zł.

Podczas wyboru systemu alarmowego musi wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

 • ilość i rodzaj czujek bezprzewodowych obsługiwanych przez centralkę,
 • ilość i rodzaj czujek przewodowych obsługiwanych przez centralkę,
 • rodzaje syren które można podłączyć do centralki,
 • metody informowania o stanie, parametrach i działaniu systemu alarmowego,
 • metody i urządzeniu do konfiguracji systemu alarmowego,
 • metody i urządzenia do sterowania systemem alarmowym,
 • zasady i metody zasilania systemów alarmowych,
 • przekaźnik.

Ilość i rodzaj czujek bezprzewodowych obsługiwanych przez centralkę

Alarmy bezprzewodowe Satlink w większości działają w systemie komunikacji z czujkami bezprzewodowymi na częstotliwości 433MHz. Wszystkie czujki bezprzewodowe 433MHz są kompatybilne z wszystkimi centralkami alarmowymi 433MHz. Najczęściej zasięg czujek bezprzewodowych w terenie otwartym to 80-100 metrów. Wewnątrz obiektu zasięg zależy od ilości i grubości ścian między centralką i czujką. Jednak wszystkie czujki powinny mieć zasięg wewnątrz domu jednorodzinnego. Są też modele czujek o zwiększonym zasięgu. Wszystkie centralki (poza modelem SL-GSM10AB) obsługują po kilkadziesiąt czujek bezprzewodowych co spokojnie wystarcza w każdym obiekcie który chcemy zabezpieczyć.

Ilość i rodzaj czujek przewodowych obsługiwanych przez centralkę

Alarmy bezprzewodowe GSM mają dużo większe ograniczenia w ilości obsługiwanych czujek przewodowych. Ilość obsługiwanych czujek przewodowych w zależności od modelu alarmu wynosi od 0 do 8 czujek. Np model SL-103 nie obsługuje w ogóle czujek przewodowych, model SL-G10A obsługuje 2 czujki przewodowe, model SL-G50A obsługuje 6 czujek przewodowych a model SL-GSM30A 8 czujek przewodowych.

Większość czujek przewodowych wymaga zasilania 9-12V. Jeśli mamy zamiar zastosować takie czujki warto zwrócić uwagę czy nasz model centralki ma odpowiednie wyjścia aby zasilić takie czujki. Np model SL-G10A czy SL-GSM30C nie mają takiego wyjścia, natomiast modele SL-GSM30A czy SL-G50A mają takie wyjścia. Jeśli centralka nie ma wyjścia zasilającego należy czujki zasilić z osobnego zasilania np. zasilaczem lub akumulatorem.

Niektóre modele centralek mają linie czujek przewodowych parametryzowane. Daje to lepsze zabezpieczenie linii przed sabotażem przez odcięcie. Na przewód między czujką a centralką montuje się dodatkowy rezystor. Wówczas w razie zamknięcia obwodu i odcięcia czujki, centralka wykryje sabotaż. Model wyposażony w taką opcje to SL-GSM30A.

Rodzaje syren które można podłączyć do centralki

Każda centralka Satlink posiada wejście do podpięcia syreny przewodowej. Najczęściej w komplecie jest mała syrena dźwiękowa. Większość modeli obsługuje też syreny bezprzewodowe np. SL-G10A, SL-GSM30A.

Metody informowania o stanie, parametrach i działaniu systemu alarmowego

Alarmy Satlink możemy podzielić ze względu na sposób informowania o stanie i działaniu systemu alarmowego:

 • proste alarmy jak SL-GSM10AB czy SL-GSM10C mają tylko kilka diód które informują o stanie uzbrojenia/rozbrojenia i o wywołanym alarmie,
 • alarm SL-G10A posiada 3 diody oraz wyświetlacz dwu cyfrowy, które informują o uzbrojeniu/rozbrojeniu, połączeniu GSM, a wyświetlacz o aktualnym czasie lub numerze strefy alarmowej,
 • modele SL-GSM30A i SL-GSM30C mają kilka diód oraz wyświetlacz LCD numeryczno - ikonowy,
 • natomiast modele SL-GSM66B oraz SL-G50A posiadają wyświetlacz graficzny z menu gdzie możemy konfigurować wszystkie ustawienia alarmu.

Metody i urządzeniu do konfiguracji systemu alarmowego

Alarmy Satlink możemy podzielić na 2 rodzaje:

 • konfigurowane za pomocą komend SMS wysyłanych z telefonu np.: SL-GSM10AB,
 • konfigurowane za pomocą wbudowanej klawiatury np.: SL-GSM30A.

Są też modele które możemy konfigurować na oba sposoby np. SL-GSM30C. Część alarmów które konfigurujemy za pomocą komend SMS ma odpowiednie aplikacje na telefon w systemie android lub IOS, które w łatwy sposób za pomocą menu ułatwiają konfiguracje wszystkich opcji. Np. do modelu SL-GSM10A jest aplikacja sl-g10a.

Metody i urządzenia do sterowania systemem alarmowym

Podstawową metodą uzbrajania/rozbrajania systemów alarmowych są piloty zdalnego sterowania. Wszystkie piloty posiadają 4 przyciski. Oprócz przycisków uzbrój/rozbrój są jeszcze przyciski „domowe uzbrojenie” - czyli uzbrajamy tylko część czujek. Oraz tzw „napadówka” inaczej oznaczana SOS – czyli nagłe wywołanie alarmu. Każdy pilot przed użyciem musi być sparowany z centralką. Parowanie polega na wejściu w centralce w tryb parowania pilotów oraz naciśnięciu dowolnego przycisku na pilocie co powoduje wysłąnie sygnału do centralki.

Kolejną metodą uzbrajania/rozbrajania systemów alarmowych są zdalnie wysyłane komendy SMS. Do części systemów są odpowiednie aplikacje na telefon, które z poziomu menu graficznego automatyzują wysyłanie SMSów. Naciśnięcie odpowiedniego klawisza w menu powoduje utworzenie odpowiedniego SMSa i wysłanie do centralki.

Niektóre centralki obsługują pastylki zbliżeniowe RFID które służą do uzbrajania/rozbrajania, np: SL-G50A, SL-G66B, SL-103.

Centralki wyposażone w klawiatury można uzbrajać/rozbrajać z poziomu klawiatury, np: SL-GSM30A, SL-G66B, SL-103.

Zasady i metody zasilania systemów alarmowych

Wszystkie centralki są zasilane z zasilacza 12V lub USB 5V. Posiadają też wbudowane małe akumulatory, które wystarczają na kilkugodzinne zasilanie awaryjne. Przy zaniku zasilania stałego centralka wyśle ostrzegawczego SMSa o zaniku napięcia. A następnie o powrocie zasilania.

Przekaźnik

Niektóre modele są wyposażone w dodatkowy przekaźnik.

Model SL-GSM10C ma przekaźnik który możemy sterować z telefonu. Zamykać/otwierać obwód.

Model SL-GSM10AB ma programowalny przekaźnik, którego status możemy konfigurować w zależność np. czy alarm jest uzbrojony/rozbrojony lub alarm jest wywołany lub nie.

Inne modele które posiadają przekaźniki to SL-GSM30A, SL-W20, SL-W30. Konfiguracje przekaźników można znaleźć w instrukcji.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień