Czujki do systemów alarmowych

Wysłane przez: Robert W: Podkategoria 1 Na: Komentarz: 0 Hit: 500

Opis, podział i zastosowanie czujek w systemach alarmowych

Główny podział czujek to przewodowe i bezprzewodowe. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety.

Czujki bezprzewodowe to takie które łączą się z centralką przez sieć bezprzewodową, najczęściej 433MHz. Czujki bezprzewodowe najczęściej są zasilanie z baterii, chociaż istnieją też wersje które są zasilane z zasilacza 12V lub na 230V. Np czujki gazu.

Czujki przewodowe to takie które łączy się z centralką kablem 2-4-6 żyłowym. Prawie zawsze czujki przewodowe są zasilane kablem z centralki.

Czujki bezprzewodowe - łatwy i szybki montaż. Możliwość zmiany miejsca montażu. Jednak czujki bezprzewodowe najczęściej zasilane na baterie i w związku z tym zaleca się montaż takich czujek w miejscach gdzie nie występują często temperatury ujemne.

Czujki przewodowe – łączymy kablem z centralką, więc należy na etapie budowy przygotować okablowanie dla czujek lub montujemy okablowanie natynkowo. Przewodowe czujki mogą być stosowane w miejscach gdzie są duże temperatury ujemne.

Każda czujka bezprzewodowa przed użyciem musi zostać sparowana z centralką. Parowanie w każdym modelu centralki wygląda bardzo podobnie. Najpierw musimy centralkę wprowadzić w tryb parowania czujek. W niektórych modelach jest specjalny przycisk do tego np. w modelu SL-G10A na panelu jest przycisk SET a w niektórych trzeba wywołać odpowiedni tryb za pomocą klawiatury lub z poziomu menu. Po wejściu w tryb parowania należy wywołać czujkę którą chcemy sparować tzn czujka musi wysłać sygnał do centralki. Np w czujkach ruchu wystarczy włożyć baterię, lub wykonać jakiś ruch przed czujką aby wykryła czujka ruch i wysłała o tym powiadomienie do centralki. Czujka kontrakton wystarczy oddalić od siebie 2 elementy. W większości czujek gazu, dymu, czadu jest przycisk TEST który wystarczy nacisnąć.

CZUJKI RUCHU

Czujki ruchu dzielimy ze względu na technikę detekcji ruchu na:

  • pasywne czujki podczerwieni tzw. czujki PIR – najczęściej stosowane ze względu na to że są tanie,

  • czujki mikrofalowe – które stosują detekcje mikrofalową wykrywania ruchu.

Występują też czujki dualne, które stosują te obie techniki wykrywania ruchu celem ograniczenia liczby fałszywych alarmów. Czujki te są jednak dużo droższe, cena około 100zł za sztukę.

Czujki ruchu PIR stosujemy głównie w zamkniętych pomieszczeniach w których nie występują źródła ciepła np. kominek, ogrzewanie podłogowe.

Czujki ruchu występują też w wersji „na zewnątrz”, jednak cena takich czujek jest bardzo wysoka, ponad 300zł, oraz wymagają one długiej konfiguracji czułości.

CZUJKI OKIEN I DRZWI

Czujki okien i drzwi działają na zasadzie kontraktonu. Składają się z 2 elementów które muszą być zbliżone do siebie. Oddalenie elementów powyżej 1cm powoduje przerwanie obwodu i wywołanie alarmu. Kontraktony przewodowe nie wymagają dodatkowego zasilania więc można je stosować w centralkach bez wyjścia zasilającego dla czujek, np. SL-G10A.

CZUJKI GAZU, CZADU, DYMU I CIEPŁA

Główne zasady które musimy przestrzegać przy montażu tych czujek jest to aby je umieszczać w miejscu gdzie może wystąpić to zdarzenie. Np czujki gazu należy montować w zależności jaki mamy gaz, jeśli gaz jest cięższy od powietrza czujkę należy montować na ścianie nisko, jeśli jest lżejszy to montujemy na ścianie wysoko (ale nie przy samym suficie) lub na suficie (ale nie w samym rogu). Czujki gazu nie występują w wersji zasilanej na baterie.

Wiele czujek jest w wersji combo. Czyli np. gaz+czad, dym+czad, dym+ciepło.

BARIERY

Bariery składają się z 2 elementów, nadajnika i odbiornika. Między nadajnikiem i odbiornikiem jest 2-3 wiązki. Przerwanie jednoczesne wszystkich wiązek powoduje wywołanie alarmu. Bariery najczęściej stosuje się na zewnątrz a odległość między elementami może być nawet do 250 metrów.

CZUJKI DRGAŃ

Czujki drgań najczęściej stosuje się w miejscach gdzie nielegalne dostanie do obiektu powoduje wibracje i drgania. Np na ścianie przy próbie przebicia się przez nią. Czujki te Możemy zamontować też w przedmiotach których przeniesienie powoduje ruch i drganie np. ule.

CZUJKI ZBICIA SZYBY

Czujki montuje się na suficie na wprost dużych powierzchni szklanych. Czujka ta wymaga konfiguracji czułości.

CZUJKA TEMPERATURY

Czujki te stosuje się w pomieszczeniach gdzie musimy kontrolować maksymalną i/lub minimalną temperaturę powietrza np. szklarnia. Przekroczenie tych temperatur powoduje wywołanie alarmu.

CZUJKA WODY

Czujkę stosuje się tam gdzie może nastąpić wyciek i zalanie wodą. Np łazienka.

ZEGAREK SOS

Jest to przycisk alarmowy w formie zegarka. Polecany dla osób starszych. Wystarczy nacisnąć przycisk aby wywołać alarm.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień